Укзалізія вимагає повної реформи, яка включає поділ на кілька незалежних компаній, які можуть визначити вартість власних послуг, а не рішення щодо балів, які призведуть до чергового збільшення тарифів. Цю думку висловив генеральний директор Metinvest Юрій Ріхенков в інтерв’ю українським Форбсом.
У серпні UZ надіслав нову версію тарифної колекції для Міністерства інфраструктури Міністерством інфраструктури. Він бачить спрощення обчислення витрат на транспортування та усунення нерівності між витратами на транспортування різних класів товарів, тобто наближається до цих тарифів на один рівень.
Найбільша асоціація вплине на вартість транспортування мінів, вугілля та руди, частково на зерні. Зокрема, нова версія колекції включає збільшення тарифів на перевезення руди та вугілля на 19%, Coca -Cola – на 12%та зерна – на 11%.
Юрій Рученков вважає, що транспортування руди та зерна не повинно бути однаковим, оскільки витрати перевізника на доставку цих товарів різні.
«Транспорт Ruda – це транспорт з прямим маршрутом поїздів від точки А до точки В, тобто від фабрики до порту. У цьому випадку сам Гок утворює маршрут. UZ залишається лише для того, щоб надати велику основну локомотив та власну інфраструктуру – маршрут. Транспортування зерна – це набагато дорожча операція для UZ – необхідно зібрати невеликі локомотиви з декількох вагонів з різних ліфтів на різних залізничних станціях, перш ніж його доставлять до порту. Тобто, витрати на Укрзалізизія на доставку порівнянного обсягу зерна значно вищі, ніж руда », – сказав він, додавши, що попит на транспорт зерна є сезонним і підтримує інфраструктуру, а команда повинна бути протягом року, що також впливає на витрати.
«Зараз UZ пропонує збільшення тарифу для металургістів на 20%. Під час війни тариф збільшився для нас більш ніж удвічі. У той же час UZ показав мільярди прибутку в 2023 році та в першій половині 2024 року, а MetInvest закінчився 2023 року з втратою. Вартість логістики знижує нашу конкурентоспроможність. Тому ми не можемо погодитися з цим збільшенням », – сказав він. За його словами, залізнична логістика в Україні займає близько 15% витрат на групову продукцію.
Більш успішним рішенням було б провести повну реформу Укзалізиції, тобто поділити її на кілька незалежних компаній – інфраструктури, тягу, пасажира.
«Кожна з цих компаній повинна встановити власні прозорі тарифи на свої послуги. Невід’ємною частиною цієї реформи повинно бути впровадження незалежного регулятора, як на ринку енергії. Що цей регулятор є арбітром між бізнесом та UZ з точки зору тарифів на монопольні послуги. Тому що зараз є залізничний монополіст, який може встановити будь -які тарифи, і ніхто не може перевірити, наскільки вони розумні », – сказав Райхенков.
