
Українська енергія зможе підготуватися до роботи до початку грудня 2024 року, враховуючи відновлене генерацію близько 14-15 ГВт, що залишить енергетичну систему з очікуваним дефіцитом близько 4 ГВт, який не може бути повністю імпортований. Про це було оголошено виконавчим директором Асоціації енергетичних міст України (AEGU) Свянов Павлюк під час обговорення “Зберігання світла: Битва при українських електричних лайнах”, організована Центром Вілсона.
«Загалом цей (дефіцит генерації) становить до 20% виробництва. Це насправді оптимістична картина. Я б сказав, що це була оптимістична картина », – сказав він.
За словами Павлюка, після початку повної війни, українська енергетична система в 2023 році мала 18 ГВт доступних можливостей, але після серії масових атак противника до енергетичної інфраструктури, починаючи з березня 2024 року, до липня, інвалідність зменшилася до 10 ГВт.
В даний час експерт додав, що ключовою базою виробництва в українській енергетичній системі є три атомні електростанції, що мають загальну потужність до 8 ГВт. Тим не менш, деякі електростанції не можуть працювати для повного навантаження від несправності обладнання. Крім того, близько 50% гідроелектричних електростанцій були пошкоджені, загальна потужність яких становила до 6 ГВт до війни. Крім того, станом на серпень здатність теплових електростанцій та когенерації досягла 5,5 ГВт.
У галузі установок з відновлюваними джерелами енергії Україна втратила 80% вітрових станцій та 20% сонячної енергії на окупованих територіях.
«Загалом, ми наближаємось до цього сезону опалення в ситуації, коли все покоління на лівому березі країни в основному знищується, зупиняється або пошкоджується, і це не працює. Цей схід від країни дуже залежить від системи передачі. Таким чином, функціональність системи передачі абсолютно важлива для вирішення проблем опалення сезону », – прокоментував виконавчий директор.
За словами Павлюса, головний тягар відключення електроенергії взимку буде покладатися в основному на населення, оскільки неможливо відключити, зокрема, оборонний сектор, підприємства централізованого тепла та водопостачання, об’єктів критичної соціальної інфраструктури.
AEGU має значний досвід координації міжнародних проектів в Україні та Східній Європі з десятками міжнародних організацій, таких як USAID, ABOL Foundation, World Bank та інші.