
Водень України та AB5 Consulting отримав грант від Великобританії на реалізацію проекту H2U для виробництва відновлюваного водню в Рена, Область Одеси. Окрім будівництва заводу, проект також передбачає будівництво сонячних та вітрових електростанцій для забезпечення підприємства надійною енергопостачанням. Про це повідомила енергетична компанія “Водень України”.
Грант H2U був наданий британським посольством у Києві в рамках конкурсу Innovateukrain. Цей проект призначений для революції у виробництві енергії в Україні, використовуючи відновлювані джерела для виробництва “зеленого” водню – чистої та універсальної енергії.
Потужність та виробництво за проектом, початкова здатність електролізу нового заводу становитиме 100 МВт. Він призведе до водню як для внутрішніх потреб, так і для експорту в країни ЄС. На першому етапі планується, що виробнича потужність складе 7-8 тисяч тонн водню на рік, це 400-750 тонн на місяць.
Виробництво коштує 1 кубічні метри. М водню становитиме 1,5-2 літра води та 4,5 кВт · год електроенергії. На додаток до основного продукту – водню, внаслідок технологічного процесу, утворюються пов’язані продукти – кисень та метанол. Вони також можуть бути продані та розширені підприємством. Кисень використовується в будівництві, медицині, сільськогосподарській сфері.
Метанол як універсальний розчинник може використовуватися в різних сферах економіки. Поряд з компанією, запрошується будівництво сонячних та вітряків потужністю 120 МВт і 80 МВт. Вони забезпечать надійну енергопостачання заводу, що може протистояти зовнішнім розривам. Британське Міністерство закордонних справ фінансує 70% від вартості складних технічних та економічних виправдань (FET), решта буде покрита водню Україною.
Британська компанія AB5 Consulting розробляє цей документ. Наявність технічного та економічного обґрунтування також створить можливість залучення зовнішніх інвестицій для будівництва заводу. Будівництво планується розпочати 2 роки після всіх необхідних досліджень та розробки повного пакету документації.
Загальний обсяг інвестицій на фабрику, RES та інфраструктуру для транспортування водню в ЄС становить приблизно 300-400 мільйонів євро. Конкурентоспроможність, враховуючи відносно низьку вартість, український “зелений” водень тепер може конкурувати на європейському ринку, якщо ми говоримо про розбавлений продукт для заправки автомобіля.
Таким чином, вартість водню на рослині в Рені становить 5 євро на кг, а за певних умов її можна зменшити до 4,5 євро. Це в 2-3 рази нижче, ніж у ЄС.
Наприклад, у Німеччині водень коштує близько 12 євро на кг, і це в основному “сірий” водень, тобто від природного газу. Експерти зазначають, що вартість виробництва “зеленого” водню втрачає “сірий”.
Тому без підтримки такі проекти розвиватимуться повільно. Тим не менш, вони зазначають, що вартість виробництва водню зменшиться щороку, покращуючи технологію його виробництва.