
Міжнародний морський суд у своєму першому рішенні, пов’язаному з кліматом, заявив, що викиди від викопного палива та інших газів, що спричиняють потепління планети, що поглинається океаном, є забрудненням морського середовища. Незважаючи на те, що цей висновок судового органу є консультативним, він може стати прецедентом для розгляду справ в інших країнах. Про це повідомляє Reuters.
“Сьогодні наука зустрілася в цьому трибуналі, і обидва перемогли”, – сказав Стеріл Базард, посла Багамських островів, одного з 9 островних держав басейну Карибського басейну та Тихого океану, який звернувся до суду з метою висловити свою думку. Заключний документ також зазначає, що країни світу повинні виходити за рамки вимог Паризької угоди Парижа у 2015 році щодо захисту морського середовища та держав, які залежать від нього.
Зазначається, що скорочення викидів парникових газів повинно бути об’єктивно встановлене на основі найкращих доступних наукових даних та відповідних міжнародних правил та стандартів, таким чином встановлюючи вищу планку, ніж це було зроблено в Паризькій угоді.
“Для тих, хто ховається за слабкими партіями міжнародних кліматичних угод, ця думка дає зрозуміти, що лише Паризька угода є відповідністю”, – сказав Ніккі Раеш, директор Центру міжнародного екологічного права.
Суд постановив, що держави мають юридичне зобов’язання контролювати та зменшити викиди, що сприяють змінам клімату, та встановити конкретні вимоги для оцінки їх впливу на навколишнє середовище.
Але слід зазначити, що Китай, найбільший у світі забруднювач вуглецю у світі, заявив у суді, що Трибунал не має загальних повноважень для виведення консультативних висновків. Він заявив, що це може призвести до фрагментації міжнародного права. Таким чином, реалізація судового рішення цього глобального гравця в даний час є дуже великою проблемою.