
Частка українських компаній, які очікують на погіршення динаміки бізнесу протягом наступних шести місяців, становить 56% респондентів, підтверджується опитуванням європейських асоціацій бізнесу (EBA) під час війни.
За даними EBA Press у середу, 27% не очікують змін, а 16% вважають, що ситуація покращиться протягом шести місяців.
“Тим не менш, 47% вищого плану розширити бізнес, зокрема, зростання клієнтської бази та виробництва, доступу до міжнародних ринків тощо”, – це EBA.
У той же час 45% опитаних вершин оцінюють ситуацію у своєму бізнесі як задовільні та 27% як позитивні, решта 27% оцінюють поточний підпис бізнесу в бізнесі досить негативно.
Кількість повністю компаній, які працюють у повному обсязі, зменшилися порівняно з початку року до 64% від 78%.
Відповідно, кількість обмежень, що використовуються компаніями, збільшилися: 36%респондентів працюють з обмеженнями, серед найбільш поширених є відсутність кваліфікованих працівників/мобілізації (75%), обмеження географії активності (60%) та суспензії літальних апаратів (46%).
Зазначається, що з початку повного вторгнення в 48% бізнесу дохід зменшився, а 47% збільшилися, не змінилися на 6%.
Серед опитаних 48% експортних товарів або послуг за кордоном.
За даними ЄБА, фактори найбільшого негативного впливу на бізнес -підприємців називаються мобілізацією (71%), нападами на українську енергетичну систему (61%), війна/окупація територій (58%) та відсутність кваліфікованих працівників (58%).
Бізнес зберігає фінансову стабільність, але дещо погіршив рейтинг фінансових запасів порівняно з початку 2024 року. Більше половини компаній (53%) мають резерви на рік або більше, тоді як під час попереднього опитування було 65%, ще 32% – протягом шести місяців, 15% протягом декількох місяців, а 1% не мають резервів.
Підкреслюється, що втрата бізнесу від війни продовжує зростати. Станом на 2024 рік вони становлять до 1 мільйона доларів. Сполучені Штати за 26% опитаних компаній, 31% збитків, повідомлених у межах 1-10 мільйонів доларів США, 17%-лише 14% опитаних компаній не зазнали більше 10 мільйонів доларів США.
Бізнес також підтримує незмінно високу підтримку збройних сил: 63% підтримують своїх працівників у Збройних Силах, 49% допомагають фінансово, 45% – продукції. 27% респондентів беруть участь у реконструкції громад чи регіонів.
На сьогоднішній день 86% членів Асоціації збройних сил є працівниками збройних сил. У половині компаній (52%) кількість мобілізованих досягає до 10%від загальної кількості призовників, понад 28%кількість мобілізованих досягає 10-20%, на 6-20-40%.
Близько половини компаній (46%) повідомляють, що серед мобілізованих або волонтерів є вирішальне значення для роботи підприємств, включаючи менеджерів, інженерів, ІТ -фахівців, водіїв, електроенергії, механіки та виробничих ліній.
Серед аудиторії асоціації лише 9% виконували офіс або виробництво у зв’язку з російською агресією, зокрема, 7% в межах України та 2% за кордоном.
Лише 11% компаній використовували державні або міжнародні програми підтримки протягом останніх 2,5 років.
73% компаній планують залучити фінансування розвитку бізнесу. Більшість із них (60%) мають намір використовувати власні кошти, 19% планують залучити банківське кредитування, 15% – інвестиції та 5% грантів. 25% опитаних підприємств готові позичити банки за ринковими умовами.
Серед труднощів у отриманні кредитування компанії, високі ставки, нерезиденти-бенезіди, невідповідні умови та повільне прийняття рішень.
Опитування проводилось з 7 червня по 25 червня 2024 року, і 95 Топлер членів ЄБА (юридичні особи) взяли участь у ньому.