
У першій половині 2024 року вітер та сонце в Європейському Союзі виробляли більше електроенергії, ніж викопне паливо. Частка цих двох типів “зеленої” енергії в енергетичному балансі зросла до 30%, тоді як частка енергії, отримана за допомогою викопного палива, становила 27%. Це результати нового аналізу, проведеного Ембер аналітичним центром.
У ньому йдеться про те, що решта 43% виробництва одиниці одиниці – це гідроенергетика, ядерна енергія та інші джерела. Вітер та сонячна енергія вже перевершили викопне паливо в 13 штатах ЄС (майже половина всіх штатів Блоку): Австрія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Литва, Люксембург, Португалія, Іспанія, Нідерланди та Швіти. Разом ці країни забезпечують 70% від загального попиту на електроенергію до ЄС, а решта 30% розподіляються між 14 країнами.
Лише 5 років тому лише 4 країни з 27 виробляли більше електроенергії від вітру та сонця, ніж викопне паливо. Вони склали лише 20% попиту на електроенергію в блоці.
У Бельгії, Німеччині, Угорщині та Нідерландах, в першій половині 2024 року, вперше вітер та геліогенія дали більше енергії, ніж викопне паливо.
За цей час ЄС в ЄС становить 75% зменшення виробництва викопного палива в ЄС: Бельгія, Франція, Німеччина, Італія та Іспанія. У Німеччині найбільше падіння спостерігалося зі зменшення виробництва вугілля більш ніж на 25%.
Інші країни також досягли значного успіху в реставрованій енергії за останні 6 місяців. У травні, вперше в історії, було зроблено більше половини електроенергії в історії від енергії вітру та сонця.
У тому ж місяці Польща подолала поріг до третини електроенергії, виробленої за допомогою RES. Та Угорщина встановлювала примітки про виробництво сонячної енергії у квітні, травні та червні цього року.
“Насправді, кількість держав -членів, які вже подолали цей кордон, є свідченням того, що такий перехід можливий десь в ЄС, частково через розподілений характер вітру та сонячної енергії”, – сказав аналітик Ембер Кріс Руло.
Виробництво електроенергії з викопного палива впало на 17%з початку року. Це навіть не заважало відновити попит після кризи цін на газ. Продовження активного розвитку вітрової та сонячної енергії в ЄС випереджає це відновлення.
«З ростом вітрової та сонячної енергії роль вузьки викопного палива. Ми спостерігаємо історичні зміни в енергетичному секторі, і вони трапляються дуже швидко », – каже група. Зниження викопного палива в першій половині 2024 року сприяло зменшенню викидів в енергетичному секторі ЄС на 31% порівняно з 2022 року.
Кріс Руло переконаний, що якщо держави -члени ЄС зможуть зберегти темпи вітру та сонячної енергії, зазначених у 2023 році, то свобода від джерел викопної енергії дійсно почне ставати реальністю.
На думку експертів аналітичного центру Ембер, необхідна цільова політика для підтримки темпу такого переходу до електроенергії, що виключає бар’єри для інтеграції вітру та сонячної енергії, включаючи покращення енергетичної сітки по всій Європі.
“Два ключові пріоритети повинні бути заходами, спрямованими на скорочення часу підключення нових проектів з мережі, а також збільшення доступності систем зберігання енергії та гнучкості, які допоможуть використовувати вітрову та сонячну енергію максимально ефективно в періоди його надлишку”, – пояснює.
Подальше спрощення дозволів також буде дуже важливим для збільшення вітрової та сонячної енергії. Ембер переконаний, що ЄС також вимагає більш простих правил для повторного введення старих вітрових електростанцій, а дозвіл, де це можливо, слід оцифровувати.
Аналітики кажуть, що вітрова та сонячна енергія в даний час є найбільш конкурентоспроможними джерелами нової енергії. Провідні європейські країни змогли створити правильні умови для їх процвітання – від забезпечення довіри інвесторів до зменшення технічних та процедурних бар’єрів та надання фінансових стимулів.