
Після швидкого зростання на початку 2024 року економіка все ще буде відновлена, але повільніше від значної відсутності електроенергії. Про Це сказано У звіті про інфляцію Національного банку на липень 2024 року.
НБУ зазначає, що на початку 2024 року українська економіка показала значний порив зростати. Реальний ВВП збільшився на 6,5% P/P у першому кварталі, що значно перевищило оцінку NBU (звіт про інфляцію, квітень 2024). Важливим фактором такої динаміки була стабільна енергетична ситуація (на відміну від значного дефіциту E/E, який зберігався в січні лютого 20237). Це дозволило збільшити обсяг виробництва товарів та послуг для підприємств майже всіх подій, а також спричинило високі річні темпи зростання в енергетичному секторі.
Незважаючи на більш обмежену фінансову політику на початку 2024 року, значний імпульс був підтриманий від збільшення бюджетних витрат наприкінці попереднього року. Отже, фіскальний фактор був одним з головних у забезпеченні високого економічного зростання в 1 -му кварталі 2024 року.
Зокрема, бюджетні витрати на безпеку та оборону, а також подальше покращення фінансових результатів підприємств допомагали зміцнити попит на інвестиції. Таким чином, розвиток укріплень та інвестицій підприємств в логістичну інфраструктуру призвело до швидкого збільшення обсягів будівництва, особливо нежиттєвих та інженерних конструкцій. Проекти реконструкції житла сприяли збільшенню житла та введення в експлуатацію житлових районів у першому кварталі. Зростання будівництва відповідно підтримувало виробництво та виробництво будівельних матеріалів.
Стабільне функціонування морського коридору в резервах з високим переходом залишалося відновленим у металургійному виробництві та видобутку руди, збільшуючи обсяг переробки харчової промисловості та посилення транспорту та торгівлі. У той же час блокада західних кордонів стримували імпорт. Як результат, є позитивний внесок чистого експорту в зміну реального ВВП.
Національний банк зазначає, що уповільнення зростання відбувається насамперед від руйнування російської федерації енергетичної інфраструктури та тривалих відключення споживачів від енергопостачання. Додаткові втрати енергії в травні-червні, а також більш високий рівень споживання E/E, зокрема цього літа, стали основою для погіршення припущень дефіциту Е/Е в горизонті як чверті, так і в прогнозі.
Довгострокові розриви E/E у кварталі II призвели до помітного погіршення настрою в бізнесі та споживачах та ослаблення економічної активності в ряді секторів, особливо енергії, потреби яких важко забезпечити автономне харчування (певні області їжі, тваринництва, живуть, готують, дощ.
II квартал та посилення проблем з персоналу, а також збільшення тривоги повітря.
NBU прогнозує, що у другій половині року економічна активність продовжить сповільнювати, перш за все, від більш високого дефіциту E/E. Зсув раннього зерна в червні буде позначено
З точки зору сільськогосподарської та економічної активності в третьому кварталі. У той же час, це краще, ніж очікування результатів та чверті 2024 р
А більш широкий дефіцит бюджету призвів до покращення реального ВВП у 2024 році до 3,7%.
Більше E/E більше, ніж очікувалося, раніше стримувати зростання ВВП протягом усього прогнозу. Ще одним фактором, який обмежує відновлення економіки, є відсутність працівників. Однак, завдяки м’якій фінансовій політиці, відродженню іноземного попиту, а також вже продемонстровано високу пристосованість бізнесу та населення та подальшу нормалізацію економічних умов, економіка збільшиться на 4-5% у 2025-2026 роках. Тим не менш, ВВП все ще буде нижчим за свій потенційний рівень, який буде містити інфляційний тиск, розглядається NBU.